On seal vahet, kust oma paberfotod tellida?

Lihtne ja kiire vastus on: JAH ON! Ja kohe päris väga suur vahe.

Vahe seisneb vastupidavuses, toonides, teravuses ning vastavuses töödeldud failile ehk siis lühidalt: koht, kust Sa oma paberfotod tellid mõjutab otseselt nende kvaliteeti.


Oma fotosid käes hoida on alati kordi erilisem ja autentsem, kui lihtsalt fotofaile nutiseadmetest sirvida. Fotode koht ei ole vaid arvutis või sotsiaalmeedia seinal, nad kuuluvad kodudesse, päris paberile, päris albumitesse ja päris seintele.


Fotod on meie erilised käegakatsutavad mälestused - jäädvustused hetkedest, mis on olnud, mis on möödas, aga mida me iial ei soovi unustada.

Ainus vääriline viis nende mälestuste ja erilise pärandi talletamiseks on kvaliteetne trükis.


Milline on kvaliteetne trükis?

Kvaliteetne print on selline, mis kestab ehk mille paber ja tint peavad ajahambale võimalikult kaua vastu. See on selline, mille toonid on õiged ehk sellised, millisena fotograaf nad töötles. Ja vähemtähtis pole ka see, et foto teravus oleks õige - mitte ületeravustatud ega ka udune/hägune.Kas teadsid, et enamik (populaarsemaid massi) laboreid töötleb enne trükki Sinu fotod veel omakorda üle?

Enamlevinud erinevus faili ja trükise vahel ongi foto toonidel ning teravusel.Kust siis (mitte) tellida oma paberfotod?

Mina otsustasin eksperimendi käigus proovile panna labori, kust saavad paberfotod minu kliendid, Photopointi ning Võru Foto. Tellisin kõigist kolmest kohast täpselt sama faili alusel 10x15cm paberfotod matile paberile.

Alustuseks pean märkima, et paberfotode üles pildistamine ja reaalsete erinevuste tõetruu edasi andmine on väga keeruline ning oma käsi ja oma silm on ikka kuningad (*stuudios on loomulikult võimalik kõigi näidetega ka reaalselt tutvuda).


Aga mis tulemused siis minu eksperimendil olid?


Lühidalt öeldes, koht, kust ma mitte mingil juhul ei soovitaks oma paberpilte tellida on (üllatus-üllatus!) see kõige populaarsem koht: Photopoint.

Photopointi kvaliteet on kolmest absoluutselt kõige kehvem - toonid on täiesti valed, domineerib väga roosakas toon ning teravus on väga halb, pildid on suisa udused võrreldes teise kahe laboriga,

Photopointist tellides on võimalik 10x15cm paberfotod kätte saada lausa 0,17€ (tõenäoliselt seetõttu ka üks populaarsemaid valikuid), aga nagu öeldakse: "mida maksad, seda saad".Võru Foto kvaliteet, mis puudutab foto teravust on tegelikult väga hea. Fotod on tervavad, aga mitte üle teravustatud ehk vastavad töödeldud failile.

Aga mis ei vasta failile on foto heledus ja tonaalsus. Võru Foto labor on pildid töödelnud heledamaks ning domineerib kollane toon, mis mõjub nahal eriti ebaloomulikuna.

Mis aga veel jäi häirima oli see, et Võru Fotost tellitud paber hakkas seistes rulli tõmbama (lokkima), mis tähendab lihtsasti seletades seda, et kasutatud paber on niiskustundlikum, kui teiste laborite paber. Paberi niiskustundlikus mõjutab otseselt foto kestvust.Ja jõuamegi viimase labori juurde - see on koht, kust minu kliendid saavad oma paberpildid. Spetsiaalne keskkond, kust saate albumite kaudu tellimusi esitada.

Ilma ilustamata, kohe päris ausalt, selle eksperimendi põhjal julgen mina väita, et sealsed pildid tulevad kõige tõetruumad ehk sellised nagu mina neid oma arvutiekraanil töötlesin. Toonid on õiged - soojad, kreemised, ilma liigse kollase või roosa alatoonita. Heledus on paigas ning teravus ilus ja selge. Paber on sile ja sirge, ka käes hoides ei hakka ta kuidagi "lokkima".
Allolev võrdlus on hea näide sellest, kui erinevad on kolme foto toonid!

Vasakult alates: labor, kust tulevad minu klientide fotod, Photopoint ja Võru Foto.

Ka siit pildilt on hästi näha, kuidas Võru Foto töötleb heledamaks ja toon on külmem ning paber tõmbub kaardu, Photopointi foto on seevastu lähedalt väga udune ja puudub teravus. Esimene pilt on tonaalsuselt ja teravuselt selline nagu fail minu ekraanil, millega töötlesin.


Mida ma antud postitusega tahan ennekõike öelda on see, et fotolaboril ja laboril on vahe sees. Vahe on kvaliteedis, vahe on selles, kuidas säilivad Sinu olulised mälestused ja vahe on selles, milline see foto üleüldse Sinu käes välja näeb. Ja vahe on SUUR (eriti reaalis)!


! Kui Sa oled -

...investeerinud oma perele ilusate mälestuste loomisesse ja pärandina talletamisse

...oled valinud hoolega kõigile kenad riided selga

...käinud ehk jumestaja ja juuksuri juures

...oled seda pildistamist väga oodanud ja veel enam oodanud näha lõpptulemust

...oled kulutanud selleks raha ja aega


Siis ära vali oma fotode printimiseks kõige odavamat ja ebakvaliteetsemat viisi !

Kohtle oma mälestusi väärikalt ja vali labor, mis pakub ilusaid, kvaliteetseid ja tõetruusid trükke!


Ja palun arvesta, et kui tellid oma fotod kusagilt "odavprintide" massilaborist, siis need fotod ei näegi välja sellised, nagu fotograaf oma töö ja vaevaga sulle lõi ning millisena Sina neid ootasid näha.

**Fotograaf ei vastuta (sel põhjusel) teistest laboritest tellitud fotode kvaliteedi eest!